Ciasto filo

Nie będę ukrywać, że jest to jedno z najtrudniejszych ciasto do przygotowania i nie ma co się zrażać, jeśli za pierwszym razem Wam nie wyjdzie. :) Nawet jeśli za pierwszym razem płaty nie wyjdą idealnie cienkie i chrupiące, to za drugim lub trzeciemu na pewno dojdziecie do perfekcji. ;)

Idealne ciasto filo jest cieniutkie niczym papier, aksamitne i delikatne. Surowe jest bardzo podatne na formowanie i niesamowicie elastyczne, ale bardzo szybko wysycha i wtedy pęka, wiec trzeba uważać, żeby nie pozostawiać go na świeżym powietrzu bez przykrycia nawet kilku minut. Podczas pracy nad tym ciastem, najlepiej przykrywać jego płaty lekko wilgotną ściereczką i piec ciasto zaraz po przegotowaniu lub przechowywać w lodówce do 24 godzin szczelnie owinięte. Ciasto przed pieczeniem trzeba też smarować roztopionym masłem lub oliwą. Dzięki tym czynnością ciasto po upieczeniu będzie lekkie i chrupiące.

Poniższy przepis autorstwa M. Roux sprawdziłam wielokrotnie i bardzo Wam go polecam, jeżeli wszystko zrobicie zgodnie z wytycznymi jestem pewna, że będziecie cieszyć się wspaniałym ciastem filo. :)

Składniki:

  • 400 g mąki

  • 6 g drobnoziarnistej soli

  • 330 ml wody (podgrzanej do 50 °C)30 ml oliwy

  • mąka kukurydziana, do posypania

Przygotowanie:

Mikserem na wolnych obrotach wymieszać mąkę, sól i wodę. Gdy składniki dobrze się połączą, wlać cienka stróżką oliwę, nie przerywając miksowania.

Gdy ciasto będzie już jednorodne, zatrzymać mikser. Łopatką zeskrobać ciasto ze ścianek misy i końcówki miksera. Ponownie miksować ok. 3-4 minut (tym razem na średnich obrotach). Ciasto powinno niemal odchodzić od ścianek, być dość miękkie, elastyczne i dość lepkie.

Przenieść ciasto na stolnice i uformować kulę. Podzielić na części, po 6 każda. Nadać im kształt kulek i rozmieścić w kilkucentymetrowych ostępach na blasze do pieczenia, oprószonej mąką kukurydzianą. Przykryć folią spożywczą i odstawić w dość chłodne miejsce (najlepiej 14-16 °C) na co najmniej 2 godziny.

Duża stolnicę, a najlepiej duży blat oprószyć mąka, położyć na nim kulkę ciasta. Rozwałkować ciasto na koło o średnicy 14-16 cm. Naciskając rękoma na końce wałka, rozciągać je ukośnie. Pamiętać o podsypywaniu mąką w czasie pracy. Gdy płat osiągnie idealna grubość (ok. 0,5 mm), umieścić go na pergaminie i od razu przykryć wilgotną ściereczką, by ciasto nie wyschło.

Przygotować tak samo płat ciasta z następnej kulki. Posypać pierwszy płat mąka kukurydzianą, umieścić na nim drugi płat i znowu przykryć wilgotną ściereczką. Tak samo postąpić z pozostałymi kulkami, zużywając całe ciasto. Ostatni płat przykryć wilgotną ściereczką.

Stertę przygotowanych blatów można przechowywać w lodówce do 24 godzin, jeśli będą szczelnie owinięte, by nie wyschły.

Gdy już będziecie używać ciasto - oddzielamy poszczególne płaty od siebie, kładziemy je w foremce lub naczyniu do zapiekani i każdy kolejno układany płat delikatnie smarujemy roztopionym masłem (z obu stron) lub oliwą (najlepiej silikonowym pędzelkiem). Wykładamy nadzienie/dodatki, etc. i pieczemy w temperaturze 180 °C (wstawiamy o nagrzanego piekarnika).

Smacznego :)

Komentarze

Twój komentarz

Podobne artykuły

Brak danych.

KidsPRO.pl - Pierwszy w Polsce kurs programowania, gdzie uczymy pisząc prawdziwe programy, a nie gry!
Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
wywiad na Gotujmy.pl