Jak zrobić lukier idealny?

Bardzo często pytacie mnie jak zrobić lukier. I nie mam tu na myśli lukru królewskiego do ozdabiania czy lukru plastycznego vel masy cukrowej, ale najzwyklejszy lukier. Wydawałoby się, że rzeczy niby oczywista, ale pamiętam, że jak ja zaczynałam swoją przygodę z pieczeniem słodkości, też się zastanawiałam jak go zrobić, żeby miał odpowiednią konsystencję. 

A więc w kwestii wyjaśnienia lukrem zwykłym nazywamy masę składającą się z cukru pudru, wody i/lub soku z cytryny plus ewentualnie olejku aromatycznego. Gęstość tej masy zależy od tego, do jakich celów chcemy jej użyć. Lukier taki przyrządza się na zimno przez ucieranie drewnianą łyżką lub trzepaczką/rózgą powyższych składników umieszczonych w misce lub innym naczyniu. Taki lukier nadaje się najlepiej do pokrywania ciast i ciasteczek, w celu wzbogacenia i ulepszenia ich smaku. Do dekorowania (np. pierniczków, mazurków, napisów) najlepiej nadaje się lukier królewski, na który przepis znajdziecie tutaj.

Gotową masę możemy zabarwic oczywiście na wybrany przez nas kolor. Można do tego użyć gotowych barwników spożywczych lub zabarwić lukier naturalnie (np. sokiem z buraków na różowo, sokiem z marchwi na pomarańczowo, kurkumą na żółto, sokiem ze szpinaku lub zmiksowanym szpinakiem na zielono, sokiem porzeczkowym na czerwono, itd.). Jeśli chodzi o gotowe barwniki to polecam w przepadku zabarwiania lukru szczególnie barwniki w żelu (są intensywne - na ogół wystarczy kropelka a masa ma już odpowiedni kolor, nie rozrzedzają nadmiernie lukru). Jeśli zdecydujecie się na barwniki w proszku, warto używać tych wcześniej już sprawdzonych, dobrych jakościowo. Natomiast decydując się na barwnik w płynie należy pamiętać, że zapewne trzeba będzie dodać nieco więcej cukru pudru, bo taki barwnik rozrzedzi nam nieco masę. 

Przepis podstawowy:

  • 2 szklanki cukru pudru (300 g)
  • 2-3 łyżki ciepłej wody
  • sok wyciśnięty z 1 cytryny
  • opcjonalnie ulubiony aromat (np. pomarańczowy, cytrynowy, migdałowy, arakowy lub inny)
  • opcjonalnie barwnik spożywczy najlepiej w żelu lub proszku (barwnik w płynie dodatkowo rozrzedza lukier i trzeba dodać więcej cukru pudru)

Przygotowanie:

Cukier puder ucierać drewnianą łyżką lub rózgą, stopniowo dodając po kilka kropel wody i soku z cytryny, aż powstanie odpowiednio gęsta, ale jeszcze płynna masa nadająca się do lukrowania (powinna powoli spływać z łyżki). Jeśli lukier zrobi się za rzadki (przezroczysty), dodajemy trochę cukru pudru, jeśli za gęsty, dodajemy odrobinę więcej wody lub soku z cytryny, aż do zadowalającej nas konsystencji. I gotowe. :) Teraz pozostaje już tylko polukrować przygotowane wcześniej słodkości. :)

Smacznego :)Komentarze

Twój komentarz

Podobne artykuły

Brak danych.

KidsPRO.pl - Pierwszy w Polsce kurs programowania, gdzie uczymy pisząc prawdziwe programy, a nie gry!
Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
wywiad na Gotujmy.pl