Ganach czekoladowy

Czyli aksamitna polewa czekoladowa. Ganache przygotowujemy na bazie czekolady, śmietanki i odrobiny masła. Powstaje przez rozpuszczenie posiekanej czekolady w mocno podgrzanej śmietance kremówce. Gotowa masa powinna być jednolita, lśniąca i gładka. Polewa pięknie błyszczy za sprawą dodatku masła.

W zależności od tego jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć i jakie jest przeznaczenie naszego ganache stosunek czekolady do śmietanki wynosi na ogół 2:1 lub 1:1. Jeśli zamierzamy ubijać schłodzony ganache na puszysty krem wtedy warto dodać więcej śmietanki, a mniej czekolady (stosunek śmietanki do czekolady 2:1). A jeżeli chcemy na bazie ganache przygotować czekoladowe trufle wtedy warto dodać więcej czekolady, mniej śmietanki, np. w stosunku 3:1 (trzy porcje czekolady na 1 porcje śmietanki).

Ganche używa się do nadziewania różnych ciast i ciasteczek, np. kruchych tart i tartaletek, babeczek, pokrycia ciast i torów. Ale po schłodzeniu można go ubić i wtedy powstaje nam pyszny krem czekoladowy. Trzeba jednak uważać, żeby nie schłodzić masy zbyt mocno, bo jeśli zgęstnieje nam za bardzo, to po ubiciu nie będzie odpowiednio delikatna i puszysta.

Ganache zaraz po przygotowaniu, kiedy jest jeszcze gorący i ma płynną konsystencje najlepiej sprawdza się jako polewa do ciast i tortów. Gdy już nieco przestygnie, w temperaturze pokojowej, gęstnieje i świetnie nadaje się do rozsmarowania np. w celu przełożenia blatów ciasta czy tortu. Ale do tego celu jeszcze lepiej sprawdza się schłodzony i ubity na puszysty krem.

Mocno schłodzony (aż zgęstnieje), ale nie ubity świetnie nada się do formowania czekoladowych trufli (formujemy z niego kulki wielkości orzecha włoskiego). Do takiej schłodzonej masy można oczywiście dodać wanilię lub inne aromaty, ulubione orzechy, alkohol i inne dodatki smakowe wg upodobań, dzięki czemu wyczarujemy pyszne trufle w naszym własnym guście.

Jaka czekolada

Smak i jakość ganach zależy przede wszystkim do użytej czekolady, im lepsza czekolada o większej zawartości kakao, tym bardzie zachwyci nas efekt końcowy. Bardzo ważne, żeby nie używać czekolady, która ma na liście składników tłuszcze roślinne, bo czekolada podczas rozpuszczania może się zwyczajnie zwarzyć (tłuszcz oddzieli się od czekolady).

Oczywiście najlepiej sprawdzi się czekolada gorzka o zawartości kakako min. 60-70%. Te z większą zawartością kakao mogą wydawać się zbyt wytrawne, ale wszystko zależy od upodobań smakowych. Oczywiście ganache można też przygotować z mlecznej czekolady albo zastosować pół na pół mleczną i gorzką.

A co jeśli się zwarzy?

Możemy spróbować uratować taką polewę. Ponownie ja podgrzewamy i dodajemy nieco śmietanki 50-100 ml, po wymieszaniu masa powinna zrobić się gładka i lśniąca.

Masa jest zbyt gęsta

Dodajemy nieco więcej śmietanki, a masa uzyska płynną i lśniącą konsystencję. Ale trzeba uważać, żeby nie przesadzić ze śmietanką, bo do zbyt rzadkiej masy ponownie trzeba dodawać czekoladę. ;)

Przepis podstawowy (ganache idealny na nadzienie do tart, babeczek lub jako polewa):

200 g gorzkiej czekolady (część można zastąpić mleczną)

200 ml śmietanki kremówki

30 g masła

Czekoladę rozpuścić w mocno podgrzanej śmietance (garnek zdjąć z ognia, nie gotować śmietanki, bo się zwarzy). Kiedy czekolada niemalże całkowicie się rozpuści, dokładnie wymieszać masę, dodać masło i ponownie delikatnie wymieszać. Gotową masą czekoladową polać ciasta lub wylać ją na spód tart/babeczek i pozostawić, żeby zastygła. Gdy już wystygnie i nieco zgęstnieje można wstawić do lodówki, żeby masa mocniej stężała.

Smacznego :)

Więcej przepisów z wykorzystanie aksamitnej polewy czekoladowej znajdziecie pod tagiem czekolada.

Po przepis na trufle czekoladowe na bazie ganche zapraszam tutaj.

Przepis na krem do tortów na bazie ganache znajdziecie np. tutaj i tutaj.

Komentarze

Twój komentarz

Podobne artykuły

Brak danych.

KidsPRO.pl - Pierwszy w Polsce kurs programowania, gdzie uczymy pisząc prawdziwe programy, a nie gry!
Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
wywiad na Gotujmy.pl