Ciasto biszkoptowo- tłuszczowe, czyli piaskowe (potocznie określane ucieranym)

Ciasto ucierane otrzymuje się z napowietrzonej masy jajowo-cukrowej zmieszanej z tłuszczem i mąką. Warto zauważyć, że ze względu na znaczną zawartość tłuszczu ciasto to ma bardziej zwartą strukturę niż biszkopt, dlatego niezbędny jest udział środków spulchniających (np. proszek do pieczenia). Mówiąc wprost – bez dodatku proszku do pieczenia ciasto będzie zbyt ciężkie i nie wyrośnie. Wyjątek stanowią tutaj ciasta piaskowe spulchniane jedynie dobrze ubita pianą (pamiętajmy bowiem, że nasz babcie i prababcie nie używały środków spulchniających, a mimo tego ciasta te świetnie wyrastały i były puszyste). Musze jednak podkreślić, że aby ciasto ucierane wyrosło bez dodatku proszku użyte jajka muszą być bardzo świeże, usztywnione dodatkiem cukru (jak w biszkopcie).

Technika przygotowania ciasta ucieranego jest dość prosta:

  1. Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową, a wiec trzeba je wyjąć z lodówki odpowiednio wcześniej

  2. Masło powinno być odpowiednio zmiękczone (o konsystencji łatwego do smarowania kremu)

  3. Masło napowietrzamy ucierając drewnianą łyżką lub mikserem, łączymy razem z cukrem i ucieramy ok. 10-15 min. do momentu aż cukier całkowicie się rozpuści i uzyskamy jednolitą, mocno napowietrzoną, puszystą i niemalże białą masę (cukier kryształ dobrze jest zastąpić cukrem drobnoziarnistym lub cukrem pudrem wtedy ucieranie trwa znacznie krócej)

  4. Gdy masa maślana jest już puszysta, jednolita, gładka i niemalże biała dodajemy kolejno jajka, ucierając po każdym do momentu aż masa będzie jednolita (ok. 30-40 sekund)

  5. Do jednolitej masy maślano-jajecznej dodajemy przesianą i wymieszaną z proszkiem do pieczenia mąkę i wyrabiamy do uzyskania jednolitej konsystencji

Gotowe ciasto nakładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia lub natłuszczonej i oprószonej mąką/kaszą manną lub bułką tartą.

Pieczemy w piekarniku nagrzanym do temperatury ok 160 °C lub więcej w zależności od przepisu. Po upieczeniu wyjmujemy z piekarnika, studzimy w formie, a po lekkim przestudzeniu wyjmujemy wypiek z formy, dalej studząc na kratce.

Wersja bez proszku do pieczenia*: Jeśli decydujemy się na pominięcie proszku do pieczenia, wtedy ucieramy masło z połową cukru, następnie masę maślaną ucieramy z samymi żółtkami (żółtka dodajemy kolejno i po każdym ucieramy). Białka natomiast ubijamy na sztywną pianę, a gdy jest już zupełnie sztywna, dodajemy po 1 łyżce cukier i stale ubijamy do wyczerpania cukru (kolejna łyżkę cukru dodajemy, gdy poprzednio dodany cukier dobrze się już rozpuścił i połączył z pianą (łatwo to ocenić, bo nie słyszymy już „zgrzytania” cukru, piana jest coraz sztywniejsza i coraz bardziej lśniąca). Ubitą pianę należy dodać na końcu (po dodaniu przesianej mąki) i delikatnie wmieszać ją drewnianą łyżką lub silikonową szpatułą. Temperatura pieczenia jest taka sama.

*do przygotowania wyłącznie z bardzo świeżych jajek, najlepiej 3-7 dni od zniesienia; jajka zaraz po zniesieniu nie nadają się, bo ciężko Wam będzie oddzielić białko od żółtka

UWAGA! Ciasta ucierane nie lubią zbyt długiego mieszania masy maślano-jajowej z mąką (a więc podczas łączenia masy maślano-jajowej z mąką mieszamy tylko do momentu połączenia się składników). Zbyt długie mieszanie masy maślano-jajowej z mąką może być przyczyna powstania zbitego miękiszu, a co za tym idzie zakalca i nikłego wyrastania ciasta.

Z kolei nadmiar środków spulchniających oraz zbyt duża ilość tłuszczu i żółtek powodować może nadmierne kruszenie się wyrobu.

Przepisy na ciasta ucierane znajdziecie tutaj.

Komentarze

Twój komentarz
  • m m
    2014-09-08 20:20:26

    mam w przepisie- ubić całe jajka z cukrem na puszystą masę, potem dodać olej mąkie.. czy zbyt długie ubijanie jajek z cukrem może zepsuć ciasto??

    Twój komentarz
    • Kasia - Slodkiefantazje.pl Kasia - Slodkiefantazje.pl
      2014-09-08 21:20:54

      Dobre ubicie jajek z cukrem (na puszystą jasną masę) wpływa na pulchność/puszystość i wyrastanie ciasta i jest wskazane, natomiast już po dodaniu reszty składników (w tym przypadku oleju i mąki) ciasta nie należy długo miksować - tylko do momentu aż masa będzie jednolita. Gdy zbyt długo ucieramy ciasto po dodaniu wszystkich składników, po upieczeniu może nam wyjść zbite, zakalcowate ciasto. Pozdrawiam

      Twój komentarz

Podobne artykuły

Brak danych.

KidsPRO.pl - Pierwszy w Polsce kurs programowania, gdzie uczymy pisząc prawdziwe programy, a nie gry!
Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
wywiad na Gotujmy.pl