KidsPRO.pl - Pierwszy w Polsce kurs programowania, gdzie uczymy pisząc prawdziwe programy, a nie gry!

Biszkopt idealny

Przyg: 20 min Pieczenie: 40 min
Średni
Porcje: 12
KidsPRO.pl - Pierwszy w Polsce kurs programowania, gdzie uczymy pisząc prawdziwe programy, a nie gry!
Filtry wyszukiwania
biszkopt_11.JPG

Składniki:

Forma okrągła (Kliknij ikonę, aby zmienić rozmiar)
22 cm

  • Biszkopt:

    Ilość Składnik
    jajek
    cukru
    mąki pszennej tortowej*
    mąki ziemniaczanej

Sposób przygotowania

Biszkopt:

Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania, gdy piana jest już sztywna, stopniowo (po 1-2 łyżki) dodawać cukier, cały czas ubijając do wyczerpania cukru (ubita piana powinna być sztywna i lśniąca). Następnie dodawać kolejno żółtka, po każdym ubijając około 30 sekund.

Mąki wymieszać, przesiać do puszystej masy jajeczne (ja przesiewam po ściance miski), delikatnie wmieszać do ciasta drewnianą łyżką.
Dno tortownicy o średnicy 21-22 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Boków tortownicy niczym nie wykładać i nie smarować. Do formy wlać ciasto. Piec w temperaturze 160 - 170ºC około 40 minut (do suchego patyczka).

Biszkopt pozostawić w uchylonym piekarniku do ostygnięcia. Całkowicie wystudzić. Wyjąć z formy (boki biszkoptu oddzielać nożykiem od formy dopiero jak biszkopt będzie wystudzony). Biszkopt podzielić ostrym nożem na 3-4 blaty.

Smacznego :)

*w biszkopcie ciemnym dajemy 3/4 szklanki mąki pszennej i 1/3 szklanki kakao, mąkę ziemniaczaną już pomijamy 

Przyg: 20 min Pieczenie: 40 min
Średni
Porcje: 12

Biszkopt to moim zdaniem wbrew powszechnej opinii jedno z łatwiejszych i mniej kapryśnych ciast. Wystarczy trzymać się ogólnie przyjętych reguł jego przyrządzania, a na bank wyjdzie nam biszkopt dokładnie taki, jak nam się wymarzył.

Jak wiadomo ciasto biszkoptowe jest jednym z najdelikatniejszych ciast. Biszkopty nie wymagają dodatku jakiegokolwiek tłuszczu poza tym zawartym w żółtkach. Charakteryzują się pulchną, puszystą, porowatą strukturą, co zawdzięczają dużej ilości powietrza wtłoczonej w trakcie ubijania jajek.

Najważniejszym składnikiem biszkoptów, od którego bardzo dużo zależy są wspomniane wyżej jajka, im świeższe tym biszkopt ładniej nam wyrośnie i będzie smaczniejszy.

Poza jajkami głównymi składnikami ciast biszkoptowych są cukier i mąka (polecam tortową, typ 450). Wskazany jest również dodatek mąki ziemniaczanej, a konkretnie zastąpienie części mąki pszennej mąką ziemniaczaną. Popularne dodatki to również kakao, różne aromaty i ekstrakty oraz dodatki smakowe typu skórka pomarańczy czy cytryny. Mąkę możemy zastąpić w części lub całości mielonymi orzechami i migdałami.

Pewną odmianę stanowi nieco cięższy biszkopt genueński, do którego wbrew regule dodajemy tłuszcz, ale o tym biszkopcie napiszę kilka słów kiedy indziej.

Bardzo istotną kwestią - niemalże najważniejszą w przygotowaniu ciast biszkoptowych – jest dokładne ubicie piany z białek. Piana po ubiciu powinna być tak sztywna, aby po przecięciu jej nożem na pół pozostał trwały ślad. Białka najlepiej ubijać ze szczyptą soli, nie jest to konieczne, ale sprawdziłam wielokrotnie i naprawdę ubijają się lepiej i szybciej.

Gdy piana jest już ubita dodajemy stopniowo (po 1-2 łyżki) cukier i dalej ubijamy, do wyczerpania cukru. Ubita piana powinna być bardzo sztywna i lśniąca. Do tak przygotowanej piany dodajemy żółtka (po jednym) i dalej ubijamy. Kolejne żółtko dodajemy gdy poprzednie jest już porządnie ubite z pianą z białek, nie ma po nim widocznego śladu (po ok 30-60 sekundach). Na koniec przesiewamy do masy jajecznej wymieszane mąki (pszenną i ziemniaczaną) – najlepiej dosypywać mąkę po ściankach naczynia (choć nie jest to konieczne) - i bardzo delikatnie mieszamy całość drewnianą łyżką lub mikserem na najwolniejszych obrotach, tak, by mąka swym ciężarem nie uciskała puszystej masy. Proporcje znajdziecie poniżej - w przepisie na biszkopt idealny.

Ciasto biszkoptowe od razu po połączeniu z mąką powinno znaleźć się w przygotowanej formie/tortownicy, ponieważ napowietrzona struktura stopniowo będzie „siadać” pod wpływem pękania pęcherzyków powierza. W piekarniku powietrze pod wpływem ciepła jeszcze rozszerza się powodując wyrastanie ciast biszkoptowych, po czym dzięki działaniu wysokiej temperatury białko ścina się i struktura ciasta pozostaje niezmieniona. Stopień upieczenia biszkopta sprawdzamy suchym patyczkiem. Jeśli po wyjęciu z ciasta jest nadal suchy, biszkopt jest gotowy.

WAŻNE! W przypadku pieczenia blatów biszkoptowych natłuszczamy i wykładamy papierem do wypieków wyłącznie spód tortownicy, boków niczym nie smarujemy i nie wykładamy papierem. W przeciwnym razie w trakcie pieczenia biszkopt opadnie nam przy krawędziach tortownicy, a ciasto urośnie wyższe na środku niż na brzegach.

Gotowe, ostudzone ciasto przed wyjęciem z tortownicy oddzielamy nożem od brzegów formy, odpinamy obręcz tortownicy i przekładamy biszkopt na kratkę do studzenia.

ROLADA BISZKOPTOWA – biszkopt przeznaczony na roladę nie może być zbyt mocno wypieczony, bo staje się wówczas zbyt suchy i trudno go zwinąć w roladę (pęka). Z mojego doświadczenia wynika, że blaty na roladę lepiej piec bez termoobiegu, który bardziej niż grzanie góra/dół wysusza ciasto. Najlepiej piec go na blasze wyłożonej uprzednio papierem do pieczenia.

Po upieczeniu biszkopt przeznaczony na roladę należy od razu wyjąć z piekarnika, ułożyć spodnią warstwą do góry (papier na którym piekł się biszkopt powinien znaleźć się na górze) na wilgotnej lnianej ściereczce, odkleić od ciasta papier, na którym biszkopt się piekł, a następnie razem z wilgotną ściereczką biszkopt mocno zwinąć w roladę. Odłożyć na 15-20 minut. Po upływie tego czasu rozwinąć roladę, odłożyć ściereczkę, a ciasto przełożyć na arkusz papieru do pieczenia. Wyłożyć na biszkopt nadzienie, pozostawiając około 2 cm od krawędzi ciasta bez nadzienie (inaczej może wypływać z ciasta), roladę ponownie mocno zwinąć, owijając ją na zewnątrz dodatkowo papierem do pieczenia. Po około 30 minutach ciasto jest gotowe, rolada zachowa już swój kształt. Przepis na roladę biszkoptową znajdziecie np. tutaj lub tutaj

biszkopt_22.JPG

Komentarze Czytelników

Komentarze są moderowane, a więc pojawiają się na blogu po zaakceptowaniu ich treści.

Twój komentarz
  • przelicznik foremek przelicznik foremek
    2017-12-15 14:58:55

    Dzień dobry, niestety nie działa przelicznik foremek :(

    Twój komentarz
  • biszkopt kakaowy biszkopt kakaowy
    2017-04-07 11:46:05

    Robiłam biszkopt z tego przepisu już kilka razy i zawsze wychodził cudny. Tym razem chciałam zrobić kakaowy i nie poszło :( Po 40 min był w środku płynny i teraz żałuję, że nie dałam od razu termoobiegu, a niestety nie pamiętam czy piekłam do tej pory z czy bez :( musiałam dopiekać biszkopt prze kolejne 20 min...

    Wszystko było tak jak zawsze, poza dodatkiem kakao :( nawet foremka ta sama, piekarnik też.

    Twój komentarz
  • Nie działa przelicznik foremek Nie działa przelicznik foremek
    2016-05-07 08:42:17

    Dzień dobry - chciałam szepnąć, że nie działa przelicznik do foremek - sprawdzałam na dwóch przeglądarkach chrome i iexplorer :(

    Biszkopt jest super. Warto wspomnieć, że przy dużej blaszce trzeba piec dłużej. Ja za pierwszym razem sprawdzałam patyczkiem ale jakoś bliżej brzegu, po kolorze i po patyczku uznałam, że już jest gotowy. A potem się okazało, że w środku surowizna ale dopiekłam :) bałam się, że wyjdzie zakaluch - troszkę może i coś tam na środku było z małym zakalcem ale jak zasmarowałam kremem nikt nie zauważył :) Ciacho rewelacja! Polecam z brzoskwiniami i kremem z mascarpone i bitej śmietany... mniam mniam.

    Twój komentarz
  • Jusia Jusia
    2016-04-29 18:14:15

    Zawsze używam tego przepisu bo biszkopt jest rewelacyjny, ale ostatnio nie mozna zmienic ani ksztaltu, ani rozmiaru formy... szkoda :(

    Twój komentarz
  • Monika Monika
    2016-04-17 16:56:35

    Witam, przymierzam się do wykorzystania Pani przepisu przy torcie-niespodziance więc nie ma miejsca na niewypały ;-) W związku z tym mam kilka pytań. W komentarzach napisała Pani, że zawsze piecze Pani biszkopt z termoobiegiem, kilka miesięcy później, żeby piec góra/dół bo termoobieg wysusza, tak więc jak lepiej? A jeśli chodzi o biszkopt ciemny to czy kakao wymieszać z mąką pszenną i postępować jak w przypadku biszkoptu jasnego? Byłabym wdzięczna za podpowiedź. Pozdrawiam ;-)

    Twój komentarz
  • biszkopt biszkopt
    2016-02-27 16:33:32

    przepis super i pierwszy raz mi wyszedł biszkopt,a robiłam go do tej pory w złej kolejnosci,czy mogę owoce ułozone w formie zalać tym biszkoptem?pozdrawiam bozena

    Twój komentarz
  • ola ola
    2016-01-29 11:50:52

    Również nie mogę zmienić rozmiaru formy. A potrzebuje bo już raz robiłam ten biszkopt i faktycznie wyszedł idealny :)

    Twój komentarz
  • Karolina Karolina
    2015-09-25 11:49:25

    Nie mogę zmienić rozmiaru formy :( ikonka nie działa...

    Twój komentarz
    • Kasia - Slodkiefantazje.pl Kasia - Slodkiefantazje.pl
      2015-09-25 13:30:31

      Proszę sprawdzić, już powinno działać

      Twój komentarz
  • Ciekawe:) Ciekawe:)
    2015-06-03 16:10:18

    Ciekawe... bo nie widzę nigdzie składników... Ciekawe ??? A tyle osób już go upiekło....

    Twój komentarz
    • Kasia - Slodkiefantazje.pl Kasia - Slodkiefantazje.pl
      2015-06-03 16:39:55

      Składniki podane są pod opisem. Wystarczy trochę przewinąć stronę w dół....

      Twój komentarz
  • GAbi GAbi
    2015-04-17 19:49:14

    Wspaniały niezawodny przepis !!!!!! :)

    Twój komentarz
  • Paula Paula
    2015-02-14 19:59:51

    Świetny przepis, zrobiłam dzisiaj dwa biszkopty i oba pięknie wyrosły!

    Twój komentarz
  • MF MF
    2014-09-14 15:38:02

    LITOSCI. ludzie, już ktorys przepis i ubija piane a potem dodaja do niej albo ubite zoltka, albo jak tu, po jendym zoltku. to JAKI sens ubijac piane osobno?? piane dodaje się do gotowej masy, i delikatnie miesza,zby nie opadla. W pianie jest mnóstwo powietrza, a jak się ja zamiesza z reszta skladnikow mikserem, to traci sens! piane ubita zawsze na końcu to wymieszanych skladnikow i delikatnie wmieszac tylko. BROŃ przez mieszaniem mikserem!

    Twój komentarz
    • Kasia - Slodkiefantazje.pl Kasia - Slodkiefantazje.pl
      2014-09-15 23:25:57

      Najpierw proszę wypróbować przepis albo się dobrze zoorientować w temacie napowietrzania ciasta biszkoptowego, a później ewentualnie krytykować. :) Opisana tu metoda jest z jedną z dwóch najczęściej stosowanych w cukiernictwie metod przygotowywania ciast biszkoptowych. Jedna, to wspomniane przez Panią/Pana dodawania piany z białek na końcu; druga, to ta powyższa. Jest jeszcze trzecia szkoła, która zaleca ubijanie całych jaj bez oddzielania białek od żółtek. Wypróbowałam każdą z tych metod i jeśli tylko masa jest dobrze ubita i napowietrzona każda daje równie dobre efekty. Ubijając białka z cukrem na sztywno sprawiamy, że masa jest tak sztywna jak na bezy, gdy dodamy do niej żółtka i następnie ubijamy je wspólnie masa nie traci na puszystości, a wręcz przeciwnie, jeszcze powiększa swą objętość. A dodanie na koniec przesianej mąki (w odpowiedniej ilości) i delikatne jej wmieszanie nie obciąża piany, masa jest świetnie napowietrzona. Podsumowując proponuję zamiast negować najpierw wypróbować. Pozdrawiam

      Twój komentarz
      • Kasia Kasia
        2014-10-30 10:03:36

        Gdyby tak wszystko można było robić na "odwal się", to nie byłoby sensu przepisów i wskazówek pisać...

        Pani Kasiu,

        Przepiękny biszkopt :)

        Sama robię torty i dzisiaj pierwszy raz będę robić biszkopt na parze :)

        Pozdrawiam :)

        Twój komentarz
        • Kasia - Slodkiefantazje.pl Kasia - Slodkiefantazje.pl
          2014-10-30 20:36:25

          Pani Kasiu w takim razie trzymam kciuki za biszkopt na parze. :) Proszę pochwalić się efektami! :) Pozdrawiam :)

          Twój komentarz
  • BiszkoptowyTester BiszkoptowyTester
    2014-06-23 22:29:33

    Testuję różne przepisy na biszkopt z blogów, ale ten jest tak jak w tytule IDEALNY :) - bardzo dobre proporcje składników dzięki czemu tak dobrze wygląda. Mimo wszystko polecam kilka ciekawych rad, o których na pewno nie miałaś pojęcia :P http://www.sposobnawszystko.pl/2011/12/jak-piec-biszkopt.html Pozdrawiam

    Twój komentarz
  • SlodkieFantazje SlodkieFantazje
    2014-03-16 14:03:16

    @Ola - bardzo się cieszę :) pozdrawiam :)

    Twój komentarz
  • SlodkieFantazje SlodkieFantazje
    2014-03-16 13:56:56

    @Mateusz - biszkopt powinien wyjść mięciutki i puszysty, jeśli wyszedł twardy, to prawdopodobnie dodałeś za dużo mąki ziemniaczanej. To, że opadł z kolei to wina za słabo ubitej piany albo mimo że piana była ubita właściwie to zbyt duża ilość mąki ziemniaczanej lub/i zwykłej mogła ją nadmiernie obciążyć, wtedy biszkopt wychodzi właśnie zbity i nie wyrasta, bądź wyrasta, ale zaraz po upieczeniu opada. Pozdrawiam

    Twój komentarz
  • Ola Ola
    2014-03-16 13:15:04

    Uwielbiam ten przepis! Dziękuję!

    Twój komentarz
  • Mateusz Mateusz
    2014-03-16 07:12:31

    Mam problem. Przełożyłem biszkopt kremem i na wierzchu ułożyłem brzoskwinie z puszki, a to zalałem galaretką. Problem w tym, że biszkopt jest jakiś twardy.W czym może być problem?Nasączyłem sokiem z puszki z brzoskwiniami rozcięczonym wodą

    Twój komentarz
  • Mateusz Mateusz
    2014-03-15 16:26:04

    Na szczęście nie było zakalca, biszkopt wyrósł całkiem prosty, no tylko niski trochę

    Twój komentarz
  • Mateusz Mateusz
    2014-03-15 11:58:16

    Mój biszkopt opadł :(Mam nadzieję, że nie będzie zakalca

    Twój komentarz
  • Mateusz Mateusz
    2014-03-15 11:29:32

    Właśnie się piecze, zrobiłem z połowy składników i dodałem chyba za dużo mąki ziemniaczanej bo gdy wylewałem na blachę to czułem mąkę ziemniaczaną.Poza tym po połączeniu z mąką już masa taka sztywna nie była, czekam z niecierpliowością na wynik pieczenia choć jestem pełen obaw, że ciasto mi nie wyjdzie :(Bardzo ładnie wyszedł Pani biszkopt, pozdrawiam

    Twój komentarz
  • Basia Basia
    2014-02-27 12:44:23

    Wszystkie moje próby pieczenia biszkoptów kończyły się fiaskiem. Niezależnie od tego jak bardzo się starałam zawsze otrzymywałam płaski i zbity placek lub biszkopt przypominający bardziej krater :) jednak wszystko do czasu...od kiedy trafiłam na ten przepis biszkopt zawsze się udaje (mam nadzieję, że nie zapeszę :) ), jest puszysty, miękki i nie opada. Na prawdę idealny - jak w tytule. Dziękuję za przepis i wszystkie rady, które są tu zamieszczone! :)

    Twój komentarz
  • SlodkieFantazje SlodkieFantazje
    2014-01-25 13:16:10

    @M - ja dodaję zawsze do mocno ubitych białek. Jeśli dodam zbyt szybko to piana nie ubija mi sie już taka sztywna. Piana podchodzi wodą, jak jest na dole niezbyt mocno ubita i jak chwilę postoi po ubiciu bez dodatków. Pozdrawiam!

    Twój komentarz
  • m m
    2014-01-24 19:23:24

    oj ostatnio jak robiłam biszkopt to piana mi podeszła troszkę wodą (tzn. te resztki piany były takie bardziej wodniste). jak Pani myśli czemu?? ten cukier to się dodaje jak piana jest juz sztywna? bo sama juz nie wiem- w niektorych przepisach piszą że jak białka sie spienią, w innych jak jest piana ubita.. jak powinno w końcu być?

    Twój komentarz
  • SlodkieFantazje SlodkieFantazje
    2013-11-28 19:18:21

    @M - Biszkopt wychodzi za suchy jeśli jest za długo pieczony, nawet kilka minut więcej może spowodować, że zamiast sprężystego wilgotnego biszkopta mamy suchy i kruszący się. Termoobieg też wysusza ciasta biszkoptowe, więc lepiej piec biszkopty na grzaniu góra/dół lub jeśli na termoobiegu to krócej, sprawdzając patyczkiem już po upływie 30 minut. Nigdy nei dodawałam oleju do biszkoptów, wiec ciężko mi powiedzieć, czy ta 1-2 łyżki mogą coś pomóc, moim zdaniem wystarczy pilnować czasu pieczenia i raczej zrezygnować z termoobiegu, bo tak jak wspomniałam on wysusza ciasta. Pozdrawiam

    Twój komentarz
  • m m
    2013-11-28 13:37:40

    czasem mi wychodzi suchy, czy przyczyną jest zbyt długie pieczenie?? Ewa Wachowicz w jednym z programów zalecała dodać 1-2 łyżki oleju, co Pani o tym myśli??

    Twój komentarz
  • m m
    2013-10-27 20:08:58

    dziekuje za odp.. bo ostatnio robiłam biszkopt- dodawałam łyżke po łyżce cukru.. zachowując małe odstępy czasowe.. no i wyszła mi taka sztywna piana, ze cieżko było ją strzepać z łopatek no i wymieszać ze żółtkami i mąką (mieszalam juz łyżką).... czyli już przesadziłam z ubijaniem???

    Twój komentarz
  • SlodkieFantazje SlodkieFantazje
    2013-10-27 07:25:23

    @M - tak, może zaszkodzić.

    Twój komentarz
  • m m
    2013-10-26 17:51:08

    czy zbyt dlugie miksowanie moze zaszkodzić hyz ubitej pianie ??

    Twój komentarz
  • Aga Aga
    2013-08-01 11:15:31

    Właśnie zaczynam moją drogę z wypiekami. Słodkości to konkretny dział w moim życiu. Biszkopt jaki tu podajesz jest wspaniały. Po przeczytaniu tych wskazówek nagle biszkopt wyszedł mi jak malowany. Bardzo dziękuję za to że tu jesteś i mogę podejrzeć Twoje pomysły, a są naprawdę ciekawe.Pozdrawiam Aga

    Twój komentarz
  • gufo gufo
    2013-07-17 12:32:47

    A ja polecam taki biszkopt:4 jaja1 szkl mąki ( połowa pszennej, połowa ziemniaczanej)1 szkl cukrułyżeczka proszku2łyzki octuBiałka oddzielić od żółtek i ubić je z cukrem. Do żółtek dodać proszek i ocet, wymieszać. Żółtka dodać do piany i delikatnie mieszając dodawać przesianą mąkę.

    Twój komentarz
  • SlodkieFantazje SlodkieFantazje
    2013-05-26 17:10:11

    @Cortezkn - ja biszkopt piekę zawsze z termoobiegiem (oprócz cienkiego biszkopta przeznaczonego na roladę, bo nadmiernie go wysusza). Ale można też piec w opcji góra/dół (temperatura 170-175 stopni C), samego dołu nie polecam, bo ciasto nie piecze sie wtedy równomiernie, choć zdaje sobie sprawę, że np. w piekranikach gazowych nie ma innej opcji niż sam dół. Pozdrawiam serdecznie

    Twój komentarz
  • cortezkn cortezkn
    2013-05-26 12:14:02

    Wreszcie udał mi się biszkopt "jak ta lala", bardzo przejrzysty opis i bez zbędnych składników !!! Polecam gorąco wszystkim!P.S. Mam tylko jedno pytanie co do piekarnika: czy z grzaniem tylko od dołu, czy można z termoobiegiem i czy można użyć też pieczenia odgórnego?

    Twój komentarz
  • SlodkieFantazje SlodkieFantazje
    2013-05-07 12:00:36

    @Wera - a jakie wymiary ma ta blacha?

    Twój komentarz
  • Wera Wera
    2013-05-07 07:26:19

    Witam,Pani Słodkie fantazje, chciałabym wiedzieć, jakie są proporcje na prostokątną blachę?Chcę zrobić ciasto na komunię dziecka. Dzięki!!!

    Twój komentarz
  • Aneta Aneta
    2013-04-30 17:18:11

    Dziękuję za świetne rady :) wreszcie biszkopt wyszedł mi idealnie ^^

    Twój komentarz
  • Monika Monika
    2013-04-27 16:39:39

    Biszkopt jest naprawdę idealny, zrobiłam wszystko zgodnie z Twoim przepisem i wyszedł super idealny, cudownie wyrósł i nie opadł. Nigdy wcześniej mi taki nie wyszedł nawet jak dodawałam proszek do pieczenia. Rewelacja Dziękuję i pozdrawiam

    Twój komentarz
  • Bresia Bresia
    2013-04-12 15:08:44

    Witam, zamierzam się do zrobienia tortu na urodziny. Wybrałam ten przepis na biszkopt, mam nadzieję , że się uda!:)

    Twój komentarz
  • Frecia Frecia
    2013-04-11 20:58:11

    Wreszcie ktoś pomyślał, by przepis był prosty i dokładny,,,,chciałam zrobić tort kardamonowy i przepisy chyba dla mistrza kuchni,,,może polecicie jakiś sprawdzony?

    Twój komentarz
  • klaudialena klaudialena
    2013-04-04 13:18:51

    Super!!!! Dzięki mój tort będzie wysmienity!!!

    Twój komentarz
  • Ada Ada
    2013-03-17 23:12:15

    Wzorowy biszkopt!

    Twój komentarz
  • ewa ewa
    2013-03-16 18:02:27

    Cieniutko wychodzi ten biszkopt.Dzisiaj go robilam jest za suchy chyba za duzo maki do niego sie dodaje,ale to moje zdanie....pozdrawiam

    Twój komentarz
  • ewa ewa
    2013-03-14 19:09:59

    Kurczę, tak się przyłożyłam, kręciłam długo i delikatnie aż mnie ręka boli i....opadł mi po otwarciu piekarnika :(

    Twój komentarz
  • Basia Basia
    2013-03-04 11:31:51

    Świetny!!! Zawsze mi ciasta nie wyrastały, opadały, albo zakalce wychodziły..myślałam, ze mam dwie lewe ręce do pieczenia :D ale na szczęście przypadkiem trafiłam na twoją stronkę i wyszedł mi cudowny biszkopt..dziękuję, przedewszystkim za cenne wskazówki!!! Teraz będę próbowała z sernikiem :D pozdrawiam serdecznie

    Twój komentarz
  • wazyda wazyda
    2013-03-04 11:00:37

    Wlasnie wlozylam biszkopt do piekarnika , robilam wszystko zgodnie z przepisem zobacze jaki wyjdzie po upieczeniu - oczywiscie poinformuje jak wyszedl :)

    Twój komentarz
  • SlodkieFantazje SlodkieFantazje
    2013-02-27 17:30:22

    @Nyana - może białka były zbyt słabo ubite, albo biszkopt został zbyt szybko wyjęty z piekarnika (zbyt szybko odczuł spadek temperatury)?

    Twój komentarz
  • Aneta Aneta
    2013-02-27 16:46:08

    moj maz jest wlasnie po degustacji biszkoptu z tego przepisu i... RE WE LA CJA !!!dziewczyny sama jestem pod wrazeniem:))dziekuje serdecznie za przepis:)NAPEWNO bede czesciej korzystac z waszych przepisow:))Pozdrawiam!:)

    Twój komentarz
  • Ola Ola
    2013-02-27 14:18:56

    Mam nadzieje, ze mi się uda! :) za bardzo nie mam doświadczenia w pieczeniu, ale Twój blog jest taki świetny, że aż chce mi się piec! ;)

    Twój komentarz
  • Aneta Aneta
    2013-02-27 10:10:37

    wlasnie piecze sie biszkopt wg tego przepisu..pierwszy raz w zyciu pieke biszkopt nie z paczki bo nie potrafie ubic bialka na sztywno..moj maz kocha biszkopt z kremem,truskawkami i z galaretka i musze sie nauczyc bo kocham kiedy mu smakuje cos co sama zrobie:))moj maz biszkopt tak kocha ze robie porcje x2!!3majcie Kciuki!:))

    Twój komentarz
  • nyana nyana
    2013-02-23 14:36:13

    Pierwszy raz wyrósł mi tak piękny biszkopt, ale zachwyt nie trwał długo, bo już na sam koniec padł i wklęsl:((( Mimo to i tak był pyszny. Czemu mi się tak zrobiło?

    Twój komentarz
  • martyna martyna
    2013-02-17 15:57:47

    Ja robię z orkiszowej i z brązowym cukrem i też wychodzi. Przepis super- wielki i smaczny biszkopt :)

    Twój komentarz
  • Jola Szyndlarewicz Jola Szyndlarewicz
    2013-01-12 17:35:36

    Bardzo lubię piec biszkopty ....zawsze fascynuje mnie jak z tak małej ilosci składnikó wychodzi tak pyszny placek, któryjest podstawą do wielu cudownych kombinacji:). Ja akurat biszkpopt piekę (podobnie jak resztę ciast) z maki typ 650 i też wychodzi naprawdę delikatny i wysoki:). Pozdrawiam ciepło

    Twój komentarz
  • SlodkieFantazje SlodkieFantazje
    2013-01-11 23:08:56

    @Trybka - bardzo się cieszę, że blog przypadł do gustu i zapraszam częściej :)

    Twój komentarz
  • Trybka Trybka
    2013-01-11 20:38:11

    fajny blog ,będę korzystać namiary dała mi siostra ,dzięki basiu

    Twój komentarz
  • SlodkieFantazje SlodkieFantazje
    2013-01-11 07:33:19

    @Kasia - tak jak wspomniałam w tekście, to czy biszkopt wyrośnei zależy głównie od stopnia ubicia białek (piana po ubiciu z cukrem powinna być tak sztywna jak na bezy) i od tego jak delikatnie masa jajeczna wymieszana była z mąką, bo jeśli nawet bardzo dobrze ubliliśmy piane, ale nadmiernie ją obciążymy mąką lub będziemy zbyt mocno mieszać to część pęcherzyków powietrza popęka i biszkopt nie wyrośnie już tak jak powinien. Z proszkiem wyrasta mimo mniej dokładnego ubicia piany, ale struktura ciasta i smaku biszkopta z proszkiem to już nie to samo, biszkopt jest tak delikatnym cistem, że proszek do pieczenia jak i inne spulchniacze od razu są w nich wyczuwalne, ja już jestem tak na nie przeczulona, że nie tylko w smaku biszkopta je wyczuwam, ale również w zapachu. :) pozdrawiam serdecznie!

    Twój komentarz
  • Kasia Kasia
    2013-01-10 21:02:55

    Mam obawy co do wyrośniecia biszkoptu...robilam wczesniej z podobnego przepisu i mi nie wyrosl...natomiast jak za nastepnym razem dodalam proszku do pieczenia wyrosl tak ladnie...od czego to zalezy? zastanawia mnie to bardzo. Uwielbiam robic ciasta na biszkopcie, ale ciagle walcze z tym wyrosnieciem... Dziekuje za wszystkie cenne rady! Pozdrawiam! :)

    Twój komentarz
  • Kulinarna Ja Kulinarna Ja
    2013-01-10 19:55:01

    Extra, zapisuję i dziękuję! Będę zaglądała po tak cenne rady :) ps. muszę dziś upiec biszkopt ciemny ale na dużej blaszce, a później przeciąć go na pół. Zastosuję Twoje rady :) Pozdrawiam!

    Twój komentarz

Biszkopt idealny

Biszkopt idealny

Przygotowanie: 20 min. Pieczenie: 40 min

Poziom trudności: Średni

Ilość porcji: 12

Forma: 22 cm

Opis

Biszkopt to moim zdaniem wbrew powszechnej opinii jedno z łatwiejszych i mniej kapryśnych ciast. Wystarczy trzymać się ogólnie przyjętych reguł jego przyrządzania, a na bank wyjdzie nam biszkopt dokładnie taki, jak nam się wymarzył.

Jak wiadomo ciasto biszkoptowe jest jednym z najdelikatniejszych ciast. Biszkopty nie wymagają dodatku jakiegokolwiek tłuszczu poza tym zawartym w żółtkach. Charakteryzują się pulchną, puszystą, porowatą strukturą, co zawdzięczają dużej ilości powietrza wtłoczonej w trakcie ubijania jajek.

Najważniejszym składnikiem biszkoptów, od którego bardzo dużo zależy są wspomniane wyżej jajka, im świeższe tym biszkopt ładniej nam wyrośnie i będzie smaczniejszy.

Poza jajkami głównymi składnikami ciast biszkoptowych są cukier i mąka (polecam tortową, typ 450). Wskazany jest również dodatek mąki ziemniaczanej, a konkretnie zastąpienie części mąki pszennej mąką ziemniaczaną. Popularne dodatki to również kakao, różne aromaty i ekstrakty oraz dodatki smakowe typu skórka pomarańczy czy cytryny. Mąkę możemy zastąpić w części lub całości mielonymi orzechami i migdałami.

Pewną odmianę stanowi nieco cięższy biszkopt genueński, do którego wbrew regule dodajemy tłuszcz, ale o tym biszkopcie napiszę kilka słów kiedy indziej.

Bardzo istotną kwestią - niemalże najważniejszą w przygotowaniu ciast biszkoptowych – jest dokładne ubicie piany z białek. Piana po ubiciu powinna być tak sztywna, aby po przecięciu jej nożem na pół pozostał trwały ślad. Białka najlepiej ubijać ze szczyptą soli, nie jest to konieczne, ale sprawdziłam wielokrotnie i naprawdę ubijają się lepiej i szybciej.

Gdy piana jest już ubita dodajemy stopniowo (po 1-2 łyżki) cukier i dalej ubijamy, do wyczerpania cukru. Ubita piana powinna być bardzo sztywna i lśniąca. Do tak przygotowanej piany dodajemy żółtka (po jednym) i dalej ubijamy. Kolejne żółtko dodajemy gdy poprzednie jest już porządnie ubite z pianą z białek, nie ma po nim widocznego śladu (po ok 30-60 sekundach). Na koniec przesiewamy do masy jajecznej wymieszane mąki (pszenną i ziemniaczaną) – najlepiej dosypywać mąkę po ściankach naczynia (choć nie jest to konieczne) - i bardzo delikatnie mieszamy całość drewnianą łyżką lub mikserem na najwolniejszych obrotach, tak, by mąka swym ciężarem nie uciskała puszystej masy. Proporcje znajdziecie poniżej - w przepisie na biszkopt idealny.

Ciasto biszkoptowe od razu po połączeniu z mąką powinno znaleźć się w przygotowanej formie/tortownicy, ponieważ napowietrzona struktura stopniowo będzie „siadać” pod wpływem pękania pęcherzyków powierza. W piekarniku powietrze pod wpływem ciepła jeszcze rozszerza się powodując wyrastanie ciast biszkoptowych, po czym dzięki działaniu wysokiej temperatury białko ścina się i struktura ciasta pozostaje niezmieniona. Stopień upieczenia biszkopta sprawdzamy suchym patyczkiem. Jeśli po wyjęciu z ciasta jest nadal suchy, biszkopt jest gotowy.

WAŻNE! W przypadku pieczenia blatów biszkoptowych natłuszczamy i wykładamy papierem do wypieków wyłącznie spód tortownicy, boków niczym nie smarujemy i nie wykładamy papierem. W przeciwnym razie w trakcie pieczenia biszkopt opadnie nam przy krawędziach tortownicy, a ciasto urośnie wyższe na środku niż na brzegach.

Gotowe, ostudzone ciasto przed wyjęciem z tortownicy oddzielamy nożem od brzegów formy, odpinamy obręcz tortownicy i przekładamy biszkopt na kratkę do studzenia.

ROLADA BISZKOPTOWA – biszkopt przeznaczony na roladę nie może być zbyt mocno wypieczony, bo staje się wówczas zbyt suchy i trudno go zwinąć w roladę (pęka). Z mojego doświadczenia wynika, że blaty na roladę lepiej piec bez termoobiegu, który bardziej niż grzanie góra/dół wysusza ciasto. Najlepiej piec go na blasze wyłożonej uprzednio papierem do pieczenia.

Po upieczeniu biszkopt przeznaczony na roladę należy od razu wyjąć z piekarnika, ułożyć spodnią warstwą do góry (papier na którym piekł się biszkopt powinien znaleźć się na górze) na wilgotnej lnianej ściereczce, odkleić od ciasta papier, na którym biszkopt się piekł, a następnie razem z wilgotną ściereczką biszkopt mocno zwinąć w roladę. Odłożyć na 15-20 minut. Po upływie tego czasu rozwinąć roladę, odłożyć ściereczkę, a ciasto przełożyć na arkusz papieru do pieczenia. Wyłożyć na biszkopt nadzienie, pozostawiając około 2 cm od krawędzi ciasta bez nadzienie (inaczej może wypływać z ciasta), roladę ponownie mocno zwinąć, owijając ją na zewnątrz dodatkowo papierem do pieczenia. Po około 30 minutach ciasto jest gotowe, rolada zachowa już swój kształt. Przepis na roladę biszkoptową znajdziecie np. tutaj lub tutaj

Składniki

  • Biszkopt:

    Ilość Składnik
    jajek
    cukru
    mąki pszennej tortowej*
    mąki ziemniaczanej

Sposób przygotowania

Biszkopt:

Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania, gdy piana jest już sztywna, stopniowo (po 1-2 łyżki) dodawać cukier, cały czas ubijając do wyczerpania cukru (ubita piana powinna być sztywna i lśniąca). Następnie dodawać kolejno żółtka, po każdym ubijając około 30 sekund.

Mąki wymieszać, przesiać do puszystej masy jajeczne (ja przesiewam po ściance miski), delikatnie wmieszać do ciasta drewnianą łyżką.
Dno tortownicy o średnicy 21-22 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Boków tortownicy niczym nie wykładać i nie smarować. Do formy wlać ciasto. Piec w temperaturze 160 - 170ºC około 40 minut (do suchego patyczka).

Biszkopt pozostawić w uchylonym piekarniku do ostygnięcia. Całkowicie wystudzić. Wyjąć z formy (boki biszkoptu oddzielać nożykiem od formy dopiero jak biszkopt będzie wystudzony). Biszkopt podzielić ostrym nożem na 3-4 blaty.

Smacznego :)

*w biszkopcie ciemnym dajemy 3/4 szklanki mąki pszennej i 1/3 szklanki kakao, mąkę ziemniaczaną już pomijamy